Because you have clearly pointed out the breakfast shop in your title, we will not consider lunch and dinner. The daily turnover is 1,1 yuan, so the monthly income is 1,1 * 3 = 33, yuan.
1. Material cost
The biggest expenditure cost is the cost of raw materials, mainly all kinds of ingredients, cooking oil, gas, etc. The gross profit of breakfast shops should be relatively high, such as fried dough sticks, steamed buns and soybean milk, and the general sales price is more than double that of the raw materials. Let's analyze it in four situations:
1) Material cost is 3%: 11 * .3.
2), the material cost is 4%: 1,1 * .4 = 44 yuan, and the monthly cost is 44 * 3 = 13,2 yuan.
3), the material cost is 5%: 11 * .5 = 55 yuan, and the monthly cost is 55*3=165 yuan.
4) The material cost is 6%: 1,1 * .6 = 66 yuan, and the monthly cost is 66 * 3 = 19,8 yuan.
2. Rent cost
One day in 1 yuan, then the rent for one month is: 1 * 3 = 3, yuan.
3. Other costs
Water and electricity charges, telephone charges, equipment wear and tear costs, newspaper costs (in many places, as soon as you open a shop, the local newspaper will ask you to subscribe to newspapers, and most of them will agree to it in order to reduce negative news in the future), vehicle fuel costs (cars for purchasing raw materials), broadband costs, packing bags and boxes, cleaning supplies, etc. These cannot be estimated in detail, but it is 15 yuan a month.
1. When the material cost is 3%, your profit is: 33,-9,9-3,-1,5 = 18,6 yuan.
2. When the material cost is 4%, your profit is: 33,-13,2-3,-1,5 = 15,3 yuan.
3. When the material cost is 5%, your profit is: 33,-16,5-3,-1,5 = 12, yuan.
4. When the material cost is 6%, your profit is: 33,-19,8-3,-1,5 = 9,9 yuan.
That is to say, your family of four guards this breakfast shop. If you can control the material cost below 4%, you can barely do it. After all, the per capita income is almost 4, yuan/month, which is basically in line with the current average wage level of Chinese people, and it is better than freedom. However, if the material cost is 6% or more, then don't operate, and the per capita income is less than 2,5 yuan. This income level is not as good as closing the door and going out to work.
In fact, a shop that sells 1,1 yuan a day should not need four people. For example, if you sell steamed stuffed buns, fried dough sticks and soybean milk, assuming that each product is 1 yuan, 1,1 copies of each product need to be prepared, with an average of more than 3 copies of each product. All materials can be prepared in the early hours. Soymilk can be ground out of the incubator (or directly purchased) in an enlarged barrel first, and then purchased from.
Generally speaking, the profit of breakfast business is very high, with a gross profit of at least 5%. If the average daily turnover of your breakfast shop is about 1,1 yuan, then the gross income per day is about 55 yuan. Excluding the daily rent of 1 yuan, and the daily water, electricity and other miscellaneous expenses in the shop, even after 13 yuan, the net income of your breakfast shop with 4 people working for 1,1 yuan a day is only 55-23=32 yuan.
Obviously, if your breakfast shop, which is run by four people, relies entirely on hiring people to do things, with the daily income of 32 yuan, you may not even be able to pay the employees' salaries, and you will definitely not be able to do it any more.
However, if your breakfast shop is mainly run by husband and wife, supplemented by elderly parents, you can still do it. Because such a breakfast shop is only suitable for this kind of husband and wife shop management model; Because this breakfast shop that can get 32 yuan every day has a monthly income of 9,6 yuan and an annual income of more than 1, yuan, and it is owned by your family; Because of this mode of operating this breakfast shop with a family of four people working together for a short time, the labor intensity is still relatively low.
because I don't know the specific situation, the following answers are based on personal experience.
The rent is 1 yuan/day, 3, yuan a month, or about 36, yuan a year; A storefront that can accommodate four people shows that the area is not very small; And the turnover is only 11, indicating that the location is not very good. According to the above, it is inferred that this breakfast shop is located in a small county. Hire a slightly older employee, and the monthly salary should be at the level of 1,6-3,, about 5-1 yuan/day.
......
The turnover is calculated at a fixed rate of 1,1 yuan. Excluding the cost of water and electricity materials, the profit is about half of 55 yuan, and the rent is deducted from 1 yuan, and the balance is 45 yuan.
...
According to 45 yuan, four people can earn about 11 yuan a day. So what we have to consider now is whether you hire three people to do the breakfast shop, or your husband and wife hire two people to do it, or the husband and wife plus the old couple.
the first one: if you hire three people to do it, you can do a little more, but at least one of the three employees works in 1 yuan/day, and the other two work in 5 yuan/day. The fixed cost for one day is 2 yuan, and you can probably earn 25 yuan in 45 yuan.
the second type: the husband and wife hire two people, the main job is for your husband and wife to do, and two people are hired to do odd jobs, with a fixed salary of 1 yuan for one day, and the husband and wife can earn about 35 yuan;
the third type: the husband and wife do it, and the old couple do the chores, and the 45 yuan family all make money.
......
Actually, there may be a discrepancy according to the calculation, and the cost such as salary may be a little more! Let's make reference according to the above calculation. According to the annual rent, most of the working income level of your county factories should be in the range of 25-5. The first one, you do it alone, 25 yuan/day, that is, 75 yuan/month, which is worth running. At least you can watch the house, and you can get more than 5 yuan with less income, which is better than going to work locally and worth operating; Second, the husband and wife earn 35 yuan, 1,5 yuan a month, but they can actually earn more than 8, yuan, and each person earns 4, yuan. Is it ok in the local area? The husband and wife are together again, so it is worth long-term management. The third kind is simple. A family costs 13,5 yuan a month. Can the old couple find 1,8 yuan a month to work in the local area? None of the couple is making 4 or 5 thousand, which is not bad compared with other people who work. The important thing is that the expenses of eating together as a family will be less. It is also worth long-term operation!
......
Breakfast shops still have a lot of work intensity and complicated things. The important thing is whether you can resist such pressure and adjust your mentality. There is nothing wrong with the store itself. If you manage it carefully for a long time, you will gradually accumulate a lot of old customers, and as you find that the population nearby will only increase. In the short term, it's better than going to work, but the pressure is a little higher, depending on how you think about it. If it were me, I would continue to operate, find ways to increase turnover, and then open a new store.
I'm worried about your IQ, but I don't want to give you an answer. If I let you do it, you are hesitant and moved now. If I let you quit, your eyes are full of sadness, which is beyond our decision.
The daily turnover of four people in 1 yuan, you didn't say how much the principal is needed, but from the analysis of traditional catering, your capital in 1 yuan is around 45. If you are flexible, 4 should be enough. The four people don't know how to divide the work, whether it's a morning or a day, and they haven't made it clear.
ok! It's late at night. Let me simply say it! Talk about my experience from the following aspects! First of all, I think you should change your business philosophy. The premise is that you must strengthen your confidence, know what you should do, get a clear understanding of the situation, and the traditional catering industry must change.
one kitchen is basically enough for two people! There is no need for four people to act as producers! The other two are in charge of marketing.
Second, in combination with the local actual situation, before the advent of the 5g era, play well with e-commerce and community e-commerce, instead of waiting for death, why not take a chance for the society!
thirdly, according to the local people's tastes, insist on making safe and delicious food to maintain the quality, improve service awareness, and constantly use activities to promote the flow of people in physical stores and deliver them online and offline.
After the accumulation of four fans, the business hours can be changed appropriately, the business scope of dishes can be broadened by updating and changing, and customer loyalty can be cultivated by activities.
If you have achieved the above points, even if your store moves to a nearby place, there will be many people coming over. You may only hear a big letter. I am a peach gum girl from Suizhou, Hubei Province. Friends can call me if they encounter any difficulties in business operation!
I am a professional breakfast chain. Let me help you analyze it based on my experience:
The daily turnover of 1,1 yuan is 33, yuan per month;
based on the gross profit margin of 6% of the general breakfast shop, the monthly raw material cost is: 13,2 yuan;
4 employees, according to the minimum standard of 3, yuan per month, the monthly cost is 12, yuan;
the water and electricity charges are estimated to be around 1 yuan;
it's not too much for other miscellaneous expenses to include employees' meals of 2 yuan;
the specific monthly operating data are: 33, yuan-13,2 yuan-12, yuan-3, yuan = 4,8 yuan;
then the annual profit is: 4,8 yuan * December = 57,6 yuan;
the actual profit may be lower than this, but the error will not be particularly large;
The overall preparation cost of a breakfast shop like this should be around 1, yuan. If all the investment costs can be recovered in about two years, it is actually a very good investment.
If your actual operation level is not up to standard, you need to make more efforts in operation, mainly in two aspects:
First, strive to improve products, enrich product lines and expand revenue;
two: with your turnover, labor cost and room for control, my own breakfast shop will only use six people to cook 4,5 yuan a day;
I hope my answer can help you!
I'm a little confused. Breakfast shops only work all morning and rest in the afternoon. How can four people work one day?
My aunt used to work as a breakfast shop, which was a couple's shop next to the school, specializing in making breakfast for students, plus a handyman and three people.
The profit of breakfast shops is actually quite high, and the minimum gross profit can reach 5%.
according to the topic, the turnover of four people is 11 yuan a day, and the gross profit should be about 5-6 yuan.
the gross profit for one month is between 15, and 18,.
after deducting the monthly rent of 3, yuan, the monthly net profit is between 1, and 13, yuan. So if you don't consider the boss taking the big head, a person should get between 25 and 325 yuan a month.
as far as I know, breakfast shops usually work for half a day in the morning, which is by no means a complete working day.
If you only work for half a day, two handymen can get a salary of 1,5 yuan a month, and two people get a salary of 3, yuan, so the couple still have a profit of 9, yuan, which is acceptable if they only do business for half a day.
In the afternoon, the couple can make some other snacks to increase their extra income, and it is not a problem to earn another three or five thousand yuan a month.
in this way, the couple's profit can be in the early 1 thousand a month, and earning about 15 thousand a year is normal income, which is worthy of the couple's busy work from morning till night.
On the one hand, the wages of employed workers will be higher;
another thing is that the turnover of 1,1 yuan for a busy day is really a bit low, and the effort is not proportional to the income, and there is no spare time to do other food and beverage business in the afternoon and evening.
I admire those who can do breakfast business. Hands and feet in early winter, mosquito bites in summer, and high temperature smoke. If the couple can't earn more than 1, yuan a month for making breakfast, then really don't do it. I'm sorry for my hardships. The couple can save seven or eight thousand yuan a month when they enter the factory, and don't worry about doing business by themselves.
I cook for about 1, yuan a day by myself, and the store is limited to take-out only, and the seat rent is not 16 yuan. The steamed buns are made to order, and the drinks are sufficient and the nutrition is exclusive. It's not sold out at 1: , and it's closed for fishing, and it's a Sunday off. In fact, I can open a branch, as long as I don't have any ambitions. Opening a big store and hiring people is not in line with the current economic situation. Traditional porridge, rice rolls, noodles and streets are all faced with excessive competition, water, electricity, coal, rent, labor, raw materials and other costs. Poor business, bad weather and lack of strength will face serious losses that day. I brought up the product, and the first reaction of new guests was "Fuck! What was cooked? So delicious "proves that the taste caters to the market.
Try to calculate the account:
Rent: 1 yuan for one day
Labor: 1 yuan/person *4 equals 4 yuan
Gas: around 4 yuan (estimated by liquefied gas)
Material: 2 yuan (estimated according to the routine)
Others can't be estimated: 5 (estimated)
Subtotal: 8 yuan. About 9 thousand a month, a little better than ordinary work! Equipped with four workers, the reception capacity of the store is slightly surplus, so we can find ways to increase the turnover or reduce one worker, and the income will be higher!
In fact, this account is very easy to calculate. According to the natural month, the monthly rent is 3, yuan, and the turnover is about 33, yuan. Excluding the rent, the remaining 3, yuan, the salary of four people will be at least 1, months a month. These four people may include you or your family, and the salary should also be counted. Water and electricity? I don't know if I'm angry, about 3 a month. Material consumption, such as